Blog

İNGİLİZCEYİ NEDEN ÖĞRENEMIYORUZ?


İNGİLİZCEYİ NEDEN ÖĞRENEMIYORUZ?

  İNGİLİZCE ÖĞRENMENİN SIRLARI    

Eksik beslenme- İngilizce dersleri sayısal açıdan yetersiz ve az.

Yanlış beslenme- İngilizce yanlış yöntemlerle öğretilmeye çalışılıyor.

Şartlanma ve ortam- Yeterli şartlanma ve ortam yok.

Konuşma ve pratik yetersiz- İnteraktif  öğrenme yok.

makale devamı


YENİ BİR DİL NASIL ÖĞRENİLİR?


YENİ BİR DİL NASIL ÖĞRENİLİR?

Yeni bir dil öğrenmeyi en iyi çocukların yapabildiği söylenir. Fakat bu, yetişkinlerin dil öğrenmekten vazgeçmeleri anlamına gelmez. TED’in  Açık Tercüme Projesi‘nde yer alan çok dilli kişilerden bizimle yabancı bir dilde uzmanlaşmanın sırlarını paylaşmalarını istedik. En iyi stratejileri yedi temel prensibe dayanıyor:

makale devamı


RADYO DINLEYEREK İNGİLİZCE ÖĞRENEBİLİRSİN


RADYO DINLEYEREK İNGİLİZCE ÖĞRENEBİLİRSİN

Yabancı dil öğrenirken pratik yapmanın ne kadar önemli olduğunu her yazımda dile getiriyorum. Pratik yapmak deyince genellikle o dili birisi ile konuşmak anlaşılsa da, aslında pratik yapmanın birçok yolu var. Dinleyerek ve okuyarak da pekala pratik yapılabilir.          Bu yazının amacı sana dinleyerek pratik yapabileceğin bir aracı tanıtmak. Radyo! Internetin ve akıllı telefonların gelişimi ile, dünyanın birçok yerindeki radyo istasyonlarını dinlemek artık çok kolay. Tunein adlı aplikasyonu telefonuna indirerek, ya da senin için yazıya eklediğim linklere tıklayarak, sözünü ettiğim radyo kanallarına ulaşman çok kolay!

makale devamı


İNGİLİZCE KONUŞMAK İÇİN ARKADAŞ BUL!


İNGİLİZCE KONUŞMAK İÇİN ARKADAŞ BUL!

Harıl harıl İngilizce çalışıyorsun, peki hiç İngilizce konuşuyor musun? Bir türlü yurtdışına çıkamıyorsan, etrafında iyi İngilizce bilen bir arkadaşın da yoksa nasıl konuşma pratiği yapacaksın? Cevabı uzaklarda arama, senin için güzel bir fikrimiz var; chat yap!

Chat yapmak gözüne ilk bakışta ürkütücü gelebilir. Arkadaşlarından chat yaparken yaşadıkları kötü deneyimler hakkında dinlediğin onca şey aklından film şeridi gibi geçebilir. Ayrıca bu senaryoların senin de başına geleceğinden de korkabilirsin. Ancak bizim bahsettiğimiz böyle bir şey değil.

makale devamı


İNGİLİZCE ÖĞRENMENİ HIZLANDIRACAK ÖNERİLER


İNGİLİZCE ÖĞRENMENİ HIZLANDIRACAK ÖNERİLER

Müdürün derhal İngilizce öğrenmeniz gerektiğini söylemiş, ama sen evde defter kitap açıp alıştırma yapmak istemiyor musun?

Çevrendekiler bir kelimeyi on defa yazarak öğreniyor, bununla gurur duyuyor olabilir. Sen, müzik dinle, şarkı söyle, dans et, film izle, oyun oyna!

makale devamı


İNGİLİZCEYİ SULAR SELLER GİBİ KONUŞ


İNGİLİZCEYİ SULAR SELLER GİBİ KONUŞ

“Yıllardır İngilizce öğreniyorum, akademik makaleleri, iş raporlarını sorunsuzca yazıyorum da; ne zaman İngilizce konuşmak için ağzımı açsam tıkanıyorum, sanki tek kelime bilmiyorum!” diyorsan, doğru yerdesin.Yapılan araştırmalara göre, İngiliceyi akıcı bir şekilde konuşabilmek için ortalama 10 000 kelime bilmek gerekiyor. Elbette ki çok kelime bilmen, sular seller gibi konuştuğun anlamına gelmiyor. Ortalama 10 000 kelime bilmek, akıcı konuşmanın sadece ön koşulu.

makale devamı


KENDİ KENDİNE İNGİLİZCE KONUŞ


KENDİ KENDİNE İNGİLİZCE KONUŞ

Tüm dünya tarafından “Küresel ortak dil” olarak tanımlanan ve en çok konuşulan dil İngilizceyi öğrenmenin çeşitli yolları var. Yolda yürürken elinize sıkıştırılan “ucuz!” kurs ilanlarına başvurabilir, sözlük karıştırabilir veya gramer kitaplarına boğulabilirsiniz. Ancak kitapları baştan sona ezberlemek yeterli olmadığı gibi çoğu zaman sizi vakit konusunda zorlayabilir, öğrenme konusunda ise yetersiz kalabilir. İşte burada olaya el koyuyor ve size dil öğreniminizi kolaylaştıracak pratik ipuçları veriyoruz;

makale devamı


İNGİLİZCE İLE KARİYERİN ARTSIN


İNGİLİZCE İLE KARİYERİN ARTSIN

Çalıştığın ofiste ya da sokakta sağır sultana duyuracak kadar bağırarak İngilizce konuşan birileriyle illaki karşılaşmışsındır. Turistlerden bahsetmiyoruz… Bu kişilerin hepsi bizim memleketten. Neden bu insanlar sanki Londra’da doğmuşçasına bir aksanla konuşmalarını cümle aleme dinletirler? “Bakın ben sular seller gibi İngilizce konuşuyorum, herkes bana baksın!” imajı vererek muhteşem yetenekli bir insan olduklarını kanıtlamak için mi?

makale devamı


BİR ÇALIŞMA PLANI İLE İNGİLİZCE ÖĞREN


BİR ÇALIŞMA PLANI İLE İNGİLİZCE ÖĞREN

İş, okul, spor, arkadaşlar… Hayatında vakit ayırman gereken ne varsa hepsini bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde sıralamaya ve zamana koydun. Peki, evde yaptığın İngilizce çalışmalarını ve boş zamanlarını belirli bir plan içine sokmaya ne dersin? Bu yazıyı okuduktan sonra İngilizce veya herhangi bir yabancı dil öğrenimini bir çalışma planı dahilinde yürüterek hayatını nasıl kolaylaştıracağını anlayacaksın.

makale devamı


YABANCI DİL VE KİŞİSEL GELİŞİM


YABANCI DİL VE KİŞİSEL GELİŞİM

Bir veya birden çok yabancı bir dil bilen bireyler, toplum içinde her zaman özgüveni daha yüksek, daha iyi bir kariyeri olan, toplum tarafından imrenilen ve saygı gören kimselerdir. Sence neden? Yoksa sadece ana dillerinden farklı bir dil konuşabildikleri için havalı mı olurlar?Eskiler “Bir dil bir insan, iki dil iki insandır yavrum” diyerek kafaları daha da karıştırır. Peki, eskilerin bu söyleminde bir hakikat olabilir mi? Bir insan farklı bir dil öğrendiğinde yepyeni bir kişiliğe sahip olabilir mi? Peki, üç dil öğrenince…? Sonsuz gelişim kapıları bize açık mı?

makale devamı


Copyright © 2014 KWT

Paypal Ödeme Yöntemi